
ВАЈАР СРЕТЕН СТОЈАНОВИЋ И ПРОСТОРИ ТАКТИЛНОСТИ
23. март – 18. јун
Кустоси изложбе:
Марта Ђармати (Спомен-збирка Павла Бељанског)
др ум. Јелена Јанев и др Татјана Бабић (Одсек за уметност и дизајн, Департман за архитектуру и урбанизам, Факултет техничких наука)
Уредници каталога: мр Милана Квас, др ум. Јелена Јанев и др Татјана Бабић.
Поводом 125 година од рођења Сретена Стојановића (Приједор, 15. фебруар 1898 – Београд, 29. октобар 1960), академика, професора на Факултету ликовних уметности у Београду и једног од најпознатијих југословенских вајара 20. века, Спомен-збирка Павла Бељанског реализује изложбу у сарадњи са Одсеком за уметност и дизајн на Департману за архитектуру и урбанизам Факултета техничких наука у Новом Саду.
Специфичност изложбе је занимљив кустоски приступ, осмишљен од стране кустоскиња изложбе Марте Ђармати, Јелене Јанев и Татјане Бабић. Изложба нас истовремено и у истим просторима излагања води кроз причу о животу и делу Сретена Стојановића, али и кроз методолошки и креативни процес који су прошли студенти основних студија Сценска архитектура, техника и дизајн. На предметима Просторна инсталација и Скулптура под вођством предметног наставника Јелене Јанев, и Увод у студије архитектуре под вођством предметног наставника Татјане Бабић, студенти су истраживали биографију и уметнички рад значајног вајара, и инспирисали се његовим делом у сопственом уметничком изражавању.
Фигурине и портрети Сретена Стојановића приказани су у дијалогу са радовима младих стваралаца, скулптурама (портретима и ауторпортетима), уметничким инсталацијама (фотографска и видео уметничка инсталација) и архитектонским макетама (предлозима поставке изложбе), као и фотографијама и скицама креативног процеса на поменутим предметима. Тиме је унета свежина и дат савремен контекст Стојановићевим радовима, а истовремено је приказан другачији приступ архитектури изложбе у оквиру музејске поставке.
Изложбу прати дигитални каталог са текстовима и визуелним материјалом који илуструје процес реализације пројекта. Пратећи програм изложбе обухвата тумачења поставке, радионице са ученицима средњих школа и студентима факултета у Новом Саду, као и организовање радионица за младе.
