Oктобар 2025 – 2026.
У Спомен-збирци Павла Бељанског у оквиру серије едукативних програма за децу предшколског узраста Кустос у вртићу осмишљен је још један програм под називом „Лиза Крижанић: дугин лик са седам боја“. Сада већ традиционално дружење са најмлађима у музеју и ове године организовано је за полазнике из новосадских вртића Предшколске установе „Радосно детињство“ из Новог Сада.
Током 2025. године едукативни програм намењен најмлађима je посвећен једној од седам уметница из колекције Павла Бељанског, Лизи Крижанић (1905–1982), поводом обележавања 115 година од рођења сликарке. Позната књижевница Десанка Максимовић као Лизина најближа пријатељица забележила је 1983. године мисао о њој, која ће постати мото нашег програма: „На небу нашег сликарства, појавила се она као дугин лик са свих седам боја и њихових ореола над њеним родним Косјерићем, где је 1905. угледала свет.“ Сликала је углавном цвеће, затим мотиве Београда и Дубровника, пределе, портрете, мртву природу, бавила се цртежом и мозаиком. У Спомен-збирци чувају се њена три дела Цвеће (1951), Поглед на Београд (1953) и Сунцокрети (1961) која су и тема планираних музејских креативних радионица. Учесници радионица могу се опробати у различитим ликовним техникама.
Практичан део програма у Спомен-збирци Павла Бељанског почео је у октобру у оквиру Дечије недеље, а након овог сегмента ликовни педагози настављају рад са децом у вртићима. Изложба завршних дечијих радова биће организована наредне године у Спомен-збирци Павла Бељанског, у оквиру које ће бити реализован и пратећи програм.
Координаторка програма је музејска саветница Милица Орловић Чобанов, а сараднице ПУ „Радосно детињство“ из Новог Сада су ликовне педагошкиње Јелена Тишма и Викториа Чикош, као и Љубице Танкосић из Новосадског дечијег културног центра.
