ХЕРОИНЕ СПОМЕН-ЗБИРКЕ ПАВЛА БЕЉАНСКОГ У ЧАЧКУ
Уметничка галерија „Надежда Петровић“, Чачак
15. април – 15. јун

У уторак, 15. априла у 19 часова, у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у Чачку биће отворена изложба Хероине Спомен–збирке Павла Бељанског. Изложба, чије су ауторке проф. др Миланка Тодић, др Валентина Вуковић и мр Милана Квас, премијерно је приказана у оквиру званичног програма Фондације Нови Сад – Европска престоница културе од 20. маја до 31. јулa 2022. године. Наредне године, изложба је имала два гостовања: у Великој галерији Дома војске Србије у Београду, за коју је Спомен-збирци уручена плакета за сарадника године у излагачкој делатности, а затим и у Народном музеју Аранђеловац. Кустоскиње изложбе у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ су Данка Белић и Катарина Симеуновић.
Спомен-збирка представља редак пример легата у међународним оквирима са уметничком колекцијом у којој четвртину од укупног броја дела чини женско стваралаштво. Своју збирку Павле Бељански је уобличавао од почетка двадесетих година до своје смрти 1965. године и она садржи радове седам уметница: Надежде Петровић, Видосаве Ковачевић, Лизе Крижанић, Зоре Петровић, Лепосаве Ст. Павловић, Љубице Сокић и Милице Зорић. У периоду између два светска рата, када је Бељански сакупио дела која чине нуклеус данашње збирке, колекционари широм Европе су и даље углавном бирали дела мушких аутора. Разлози због којих је четвртина радова у Спомен-збирци дело уметница, повезани су са чињеницом да је у Србији био активан значајан број сликарки, као и да је Павле Бељански био пажљив и објективан посматрач домаће ликовне сцене.
Поставка у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у Чачку представиће избор од 39 дела наведених ауторки из Збирке основног фонда и Збирке ликовних уметности Спомен-збирке Павла Бељанског. Како и чачанска Галерија у оквиру својих збирки „Надежда и савременици“ и „Југословенска уметност друге половине XX века“ садржи репрезентативне примере из опуса Надежде Петровић, Лепосаве Ст. Павловић, Љубице Сокић и Видосаве Ковачевић, њихова дела ће бити представљена у оквиру изложбе, чиме се истовремено промовише женско културно наслеђе које чувају обе установе.
Изложба садржи и седам видео-презентација посвећених свакој од уметница. Такође, ново и савремено што је њихово стваралаштво донело култури и уметности свога времена, послужило је као идеја да се путем видео презентације „Идентификације: суптилност и суровост“, чија је уредница историчарка уметности мр Сузана Вуксановић, представи седам савремених уметница школовањем или животом везаних за Нови Сад: Моника Сигети, Јелена Владушић, Јелена Јанев, Јелена Ковачевић Воргучин, Милица Дукић, Зорица Чолић и Драгана Б. Стевановић. На тај начин, успостављен је дијалог између дела ауторки из колекције с радовима савремених новосадских уметница, чиме је пружена могућност сагледавања и поређење тема, проблема и опсесија уметница некад и сад.
Репрезентативан каталог изложбе уреднице мр Милане Квас садржи ауторске текстове проф. др Миланке Тодић, др Валентине Вуковић, МА Вере Копицл и МА Мије Ћук.
Током трајања изложбе Хероине Спомен–збирке Павла Бељанског у Уметничкој галерији „Надежда Петровић“ у Чачку биће одржан пратећи програм у виду ауторских и кустоских предавања.