Престоница уметника, музике и путописа
23. јун – 25. август четвртком у 21 час
Спомен-збирка Павла Бељанског, Галерија Матице српске и
Галерија ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића
Након десет година трајања, у години у којој Нови Сад носи титулу Европске престонице културе, манифестација Лето на Тргу галерија у организацији Галерије Матице српске, Спомен-збирке Павла Бељанског и Галерије ликовне уметности поклон збирке Рајка Мамузића започиње нову деценију дружења са новосадском публиком. Поред програма манифестације који, као и до сада, кроз занимљиве теме и наступе настоји да упозна публику са различитим видовима светске и националне културне баштине, Лето на Тргу галерија ће ове године укључити и нове осврте на везе између новосадских и европских уметничких токова. У духу презентације европских културних вредности, програми ће представити неке од истакнутих новосадских уметника чији је рад настао у градовима Европе, као и оне ауторе који живе у Новом Саду, али су стваралаштвом везани за домаћу и инострану уметничку сцену. Као и током претходне деценије, догађаји који се организују у оквиру манифестације доприносе претварању Трга галерија у препознатљиву културну тачку града. Овај културни простор у старом језгру града града добија на значају не само међу домаћом публиком, већ и за све посетиоце који ће у 2022. години упознати знаменитости Европске престонице културе.
Реализацију манифестације Лето на Тргу галерија 2022. омогућили су Министарство културе и информисања Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Управа за културу Града Новог Сада.
ПРОГРАМ
23. јун – Плато на Тргу галерија
Свечано отварање
Концерт групе „The Quarantinos“
„The Quarantinos“, вокално-инструментални састав из Зрењанина, одвешће публику на музичко путовање кроз најбоље нумере из филмова Квентина Тарантина. Наступ бенда биће употпуњен пројекцијом сцена из легендарних филмова у којима су глумили Семјуел Ел Џексон, Мајкл Мадсен, Ума Турман, Џон Траволта, Тим Рот, Дејвид Карадин и други познати холивудски глумци. Специјални костими и реквизити, као и аудио-визуелна презентација пружиће публици прави филмски доживљај, пропраћен наступом бенда у саставу: Милан Секулић (бубањ и вокал), Оскар Бера (бас), Игор Дунђерски (гитара и вокал), Жељана Марчета (вокал), Тамара Билинац (вокал), Јован Ћирић (труба) и Бојан Цветинов (саксофон).
30. јун – Врт ГМС и СЗПБ
Душкa Малешевић – Разгледнице из раја
Уметница Душка Малешевић, пореклом из Новог Сада, која више од две деценије живи и ради на Малти, представиће свој фотографски рад кроз пројекат Разгледнице из раја, који је после више изложби резултирао књигом. Овај пројекат је резултат вишегодишњег документарног фото-рада који је за инспирацију имао Малту. Боравећи међу реликвијама и симболима овог јединственог и контрадикторног острва, она наглашава пролазност, документује дилетантизам који узмиче, и тако преиспитује судбину овог древног архипелага док се отискује у будућност. Душка документује противречности острва растрганог између древне традиције и блиставог светла нове будућности као европске државе.
7. јул – Врт ГМС и СЗПБ
Игор Aнтић – Aзбучник кoнтрадиктoрниx ситуaцијa
Уметник из Новог Сада Игор Антић, који живи и ради у Паризу, представиће на јединствен начин своје радове извођене током година in situ. Публика ће имати прилике да се упозна са процесом настанка уметничких дела, која често проузрoкују разнe кoнтрадиктoрнe ситуaцијe и дoвoде дo нecпорaзумa oко поимањa улогe и значeњa уметничкoг гecта у прeцизнo oдрeђeнoм друштвeнoм контeксту. Taквe ситуaцијe и средства коja их прoизвoде бићe излoжeни нa хрoнолoшки нeуoбичајeн нaчин и предочени публици путем видео презентације.
14. јул – Врт ГМС и СЗПБ
Мр Сузана Вуксановић
Разговор о хероизмима: уметница, бити!
Део програма Лета на Тргу галерија у знаку промоције новосадских уметница и уметника, биће заокружен разговором историчарке уметности, мр Сузане Вуксановић, музејске саветнице Музеја савремене уметности Војводине с уметницама: МА Зорицом Чолић, мр Јеленом Ковачевић Воргучин, МА Моником Сигети, др ум. Драганом Б. Стевановић и др ум. Јеленом Јанев. Ове ауторке представљене су и у видео-презентацији Идентификације: суптилност и суровост, захваљујући којој се можемо упознати са уметничким дијалогом између изабраних дела из колекције Павла Бељанског и радова наведених савремених новосадских уметница, у оквиру изложбе Хероине Спомен-збирке Павла Бељанског.
Дијалози ће обрађивати заједничкe проблеме, теме, опсесије уметница некад и сад. Посебна пажња биће посвећена искуству ових ауторки на међународној уметничкој сцени, као својеврстан лајт мотив новосадских културних збивања у години Eвропске престонице културе.
21. јул – Врт ГМС и СЗПБ
Пеђа Ђаковић – Сликарство на таласима музике
Уметник из Новог Сада Пеђа Ђаковић, који живи и ради у Прагу, представиће своје стваралаштво кроз презентацију уметничких дела за које је добио бројна међународна признања. Његово сликарство се грана у више међусобно сродних циклуса, којима су заједнички драматична и сигурна цртачка линија и иновативан колористички приступ, у историзованој и културолошки одабраној тематици. Историјска збивања, херојско и надљудско, али и жртва као цивилизацијски узус – извори су који покрећу Ђаковића и смештају његов сликарско-цртачки ангажман између традиционалних вредности и савременог тренутка. Поред љубави према сликарству и уметности, Ђаковић проширује своје стваралаштво и у домен музике, те ће публика имати прилике да ужива у одабраним нумерама које ће уметник извести на клавиру.
28. јул – Врт ГМС и СЗПБ
Концерт „MPQ“ („Мilan Petrović Quartet“)
У ритму џеза
Познати београдски композитор и клавијатуриста Милан Петровић наступиће са својим квартетом у оквиру програма манифестације. Један од најактивнијих састава на српској музичкој џез и блуз сцени, „MPQ“ бележи наступе на многобројним фестивалима како у Србији и региону, тако и широм Европе и света. Публика Лета на Тргу галерија моћи ће да ужива уз инструменталне фанк, џез и блуз ауторске композиције и познате светске и домаће теме, у специфичним аранжманима.
4. август – Врт ГЛУРМ
Др Бранка Кулић и Роберт Чобан
Излет у историју: Дворци и летњиковци Војводине
Учесници међународног пројекта „Дворци Србије: заштита културне баштине“, др Бранка Кулић и Роберт Чобан водиће разговор о културно-историјским и уметничким вредностима дворских здања и летњиковаца широм Војводине, а публици ће представити значај и неопходност њихове физичке и административне заштите. Ови објекти, некада велелепни а данас често запуштени, репрезенти су некадашњег племићког статуса, угледа и богатства власника, као и историјско-политичких и економских токова војвођанског поднебља у периоду од 18. до 20. века. Поред прегледа истакнутих примера дворских здања, излагање ће истаћи значај и карактеристике овог типа историјског градитељства, као што су разноврсност стилских решења, осећај за пропорције и позиционирање у природи, као и феноменолошки аспект овог незаобилазног елемента у културном пејзажу Војводине.
11. август – Плато на Тргу галерија
Концерт састава „The Bad Week“
Тако је било
Музички састав „The Bad Week“ настао је у јулу 2020. године у Новом Саду, као улични бенд који је своју музичку генезу започео на новосадским плочницима у центру града, доприносећи његовој атмосфери, да би касније наставио живот наступајући по клубовима и фестивалима широм Србије. Овај јединствени тројац (гитара, бубњеви, хармоника) је, поред кавер музике која је већински орјентисана на амерички кантри блуз стил, кроз наступе створио и ауторски репертоар, који је 2021. године преточен у албум So it Was. Чланови бенда су Страхиња Јајић (вокал, гитара), Стефан Стефановић Гиле, а.к.а. Гилета Слим (усна хармоника) и Даниел Сеетхалер (бубњеви/кахон).
18. август – Врт ГЛУРМ
Др Бојана Ковачевић Петровић
Путевима мексичких сунаца
Мексико, најмногољуднија држава Латинске Америке, представља земљу културолошке, језичке и друштвене разноликости, богате прехиспанске прошлости и занимљиве садашњости зачете у постколумбовској ери. Др Бојана Ковачевић Петровић, професор хиспанских култура и књижевности на Филозофском факултету у Новом Саду, повешће публику на путовање од првог мексичког града Веракруса, који су основали Шпанци, како би, преко Халапе и њене гастрономске баштине, дивовских олмечких глава, водопада и плантажа кафе, посетили колонијалну Пуеблу, а затим и Ћолулу, град са 365 цркава и највећом пирамидом на свету. Путопис ће посетиоцима приближити некадашњу астечку престоницу Теноћтитлан (данашњи Сиудад де Мехико), остатке древних храмова и Камен Сунца, као и уметничку баштину Дијега Ривере и Фриде Кало. Савремени Мексико публика ће открити у „западном бисеру“, Гвадалахари, граду текиле, маријаћија и највећег Сајма књига у Латинској Америци.
25. август – Врт ГМС и СЗПБ
Свечано затварање
ChoreoChroma
Пројекција перформанса и ди-џеј наступ Александра Младеновића
Након премијере перформанса ChoreoChroma у склопу програма ЕПК – Еш сир Алзет (Луксембург) крајем јула 2022, Лето на Тргу галерија биће свечано затворено приказивањем снимка овог уметничког наступа Плесног удружења „Lucoda“, инспирисаног сликом Доручак на трави Саве Шумановића из колекције Павла Бељанског. Савремена уметничка интерпретација реализована је кроз спајање плесног и ликовног израза, у оквиру међународног пројекта истоименог назива, подржаног од стране две ЕПК – Нови Сад и Еш сир Алзет и сарадњу Спомен-збирке Павла Бељанског, удружења „Lucoda“ и Фондације „Bewegend Beeld“ (Ротердам). Након пројекције свечано затварање манифестације употпуниће ди-џеј наступ Александра Младеновића.