22. јун – 24. август 2023. године
ЛЕТО НА ТРГУ ГАЛЕРИЈА 2023.
Култура и уметност ван граница свемира
Манифестација Лето на Тргу галерија реализује се са великим успехом од 2012. године и до сад ју је посетило преко 20.000 Новосађана, што је допринело томе да манифестација постане део устаљене летње културне понуде града. Сарадња између Галерије Матице српске, Спомен-збирке Павла Бељанског и Галерије ликовне уметности поклон збирке Рајка Мамузића, као организатора манифестације, покренута је са жељом да се и током лета суграђанима понуде занимљиви и разноврсни садржаји и промовише, како национална, тако и светска културна баштина.
Дружећи се са Новосађанима из године у годину, програм Лета на Тргу галерија допринео је, а и даље успешно доприноси, претварању Трга галерија у културну тачку Новог Сада, препознатљиву као место преплитања свих видова уметности – ликовне, музичке, филмске и сценске. Кроз различите програме, посетиоци сваког лета имају прилику да се на занимљив начин упознају с делима националне уметности, културама различитих земаља и народа, да се у пријатном амбијенту опусте уз концерте, плесне вечери, филмове, путописне приче, предавања и размену знања кроз квизове.
Ове године манифестација је употпуњена сарадњом са Центром за америчке студије Филозофског факултета у Београду, а програм је посвећен везама између светске и националне културе које ће посетиоци моћи да упознају кроз историјску мисију на Месец, путовање око света и откривање тајни о далеком Исланду, Турској и Јерменији. Поред тога, неће изостати ни хитови великана светске музике, а љубитељи плеса моћи ће да заиграју уз популарну америчку музику ХХ века.
У периоду од јуна до краја августа заједно ћемо уживати у разноврсном програму у вртовима Галерије Матице српске, Спомен-збирке Павла Бељанског и Галерије ликовне уметности поклон збирке Рајка Мамузића, као и на Тргу галерија, који од недавно краси и Парк скулптура.
Реализацију манифестације Лето на Тргу галерија 2023. омогућили су Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Управа за културу Града Новог Сада.
Посетите програме манифестације Лето на Тргу галерија, сваког четвртка у 21.00 сат од 22. јуна до 24. августа. Улаз на све програме је бесплатан.
ПРЕУЗМИТЕ КРАЋИ ПРОГРАМ
ПРЕУЗМИТЕ ДУЖИ ПРОГРАМ
ПРОГРАМ
22. јун – Плато на Тргу галерија
Свечано отварање
Концерт — Fly me to the Moon
Бојана Стаменов бенд
У оквиру свечаног отварања овогодишње манифестације на Тргу галерија, публика ће моћи да ужива у аутентичним звуцима бенда Бојане Стаменов. Као један од најталентованијих домаћих вокала, Бојана Стаменов се истакла раскошном вокалном интерпретацијом евергрин хитова током учешћа у ТВ емисији „Ја имам теленат“, а посебно након што је 2015. године представљала Србију на Песми Евровизије. Од 2021. године наступа у пратњи блуз бенда са Габором Бунфордом (саксофон), Душаном Миливојевићем (гитара), Армандом Месарошем (бас) и Гораном Еветовићем (бубњеви). Публика ће уживати у блуз, соул и фанк хитовима ’60-тих и ’70-тих, аутора попут Арете Френклин и Ете Џејмс, а поред тога ће имати прилике да чује премијерно и неколико ауторских нумера са Бојаниног првог соло албума који се тренутно снима.
29. јун — Врт ГМС и СЗПБ
Квиз — The Eagle has Landed
Екипа Центра за америчке студије предвођена историчарем Вукашином Зорићем припремила је узбудљиво квиз вече на коме ће публика показати своје познавање важних момената „трке за свемир“, личности, филмова и свега онога што сведочи о цивилизацијском освајању универзума. Победнике очекују занимљиве награде Центра за америчке студије и Галерије Матице српске. Екипе које желе да се такмиче потребно је пријавити до 26. јуна 2023. године на 021/4899000 или путем мејла [email protected]
6. јул — Врт ГМС и СЗПБ
Предавање — Доручак са астронаутом
Проф. др Симона Чупић
Професорка Симона Чупић боравила је током претходне године као Фулбрајтова стипендисткиња на Универзитету Рајс у Хјустону — у „комшилуку НАСА-е“. Са публиком ће поделити утиске о посетама овом комплексу, детаље разговора о Земљи и свемиру на доручку са астронаутом Риком Хибом, као и делове својих истраживања о начину на који је „трка за свемир“ виђена у уметности и популарној култури. Уз обиље фотографија путоваћемо изван орбите, разговарати о прошлости и будућности свемирског програма, сетити се Белке, Стрелке и других животиња-пионира у свемиру и заједно трагати за речима које ће изговорити први Земљанин који ће крочити на Марс.
13. јул — Врт ГМС и СЗПБ
Путописно предавање — Разгледница с руба Европе: Исланд, земља ватре и леда
Проф. др Владимир Стојановић
Исланд, острвска држава у северном делу Атлантика, изронио је из океана пре двадесет милиона година, на граници Северноамеричке и Евроазијске тектонске плоче. Његови предели обликовани су сталним надметањем ватре и леда, захваљујући чему је постао једна од глобално познатих дестинација за бројне авантуристе. То је земља низа могућности за спознају јединственог споја човека и природе. Многи ће доћи до огромног ледника и Националног парка Ватнајокул, попети се на једну од вулканских купа и отиснути се у истараживање живог света у водама Атлантског океана. Почетна локација за упознавање са културом Исланда је главни град Рејкјавик, истовремено млад и толико богат историјским знаменитостима. Лични доживљај Исланда у слици и речи представиће нам др Владимир Стојановић, професор на Департману за географију, туризам и хотелијерство новосадског Природно-математичког факултета.
20. јул — Врт ГМС и СЗПБ<
Филм — Аполо 13
Филм Аполо 13 редитеља Рона Хауарда, номинован 1995. године за девет награда Америчке филмске академије, настао је уз детаљну асистенцију стручњака из НАСА-е и астронаути га сматрају најуверљивијим научно-фантастичним филмом Холивуда. Публика ће у оквиру летње свемирске мисије на Тргу галерија имати прилику да се подсети овог легендарног филмског остварења у којем улоге тумаче Том Хенкс, Кевин Бејкон и Бил Пакстон.
27. јул — Врт ГМС и СЗПБ
Филм — Пут око света (рестаурирана верзија)
Филм Пут око света (1964) остварење је прве српске позоришне и филмске режисерке Соје Јовановић и адаптација драме Бранислава Нушића Пут око света Јованче Мицића. Кроз необичне згоде и духовите ситуације главни јунак, трговац из Јагодине и добитник на лутрији, као и његови пријатељи, на путовању око света упознају се с другим културама. Представник овдашњег менталитета у непознатом окружењу неуморно засмејава својим реакцијама, а ванвременска глума Миодрага Петровића Чкаље, Даре Чаленић, Радета Марковића и других великана југословенске позоришне и филмске сцене држи пажњу гледаоца све до тријумфалног повратка дружине у родни град.
3. август – Врт ГМС и СЗПБ
Концерт — Америчка музичка пита
Група „Плави птичић“
Концертом популарне новосадске групе „Плави птичић“ у оквиру манифестације Лето на Тргу галерија оживљавамо сећања на различите америчке музичке теме које су обележиле другу половину 20. века. Многе од њих биле су средство изражавања које је утицало на обликовање друштвених ставова и животног стила многобројних генерација младих људи широм света. Изводећи песме рок и поп икона попут Боба Дилана, Нила Јанга, Џенис Џоплин, Џимија Хендрикса или група Дорс (The Doors), Криденс (Creedence Clearwater Revival), Брдс (Byrds) и многих других, „Плави птичић“ ће нас подсетити на неке од највећих америчких музичких хитова.
10. август – Врт ГЛУРМ
Путописно предавање — Историјско путовање у Истанбул, град на граници континената
Проф. др Светозар Бошков
Kонстантинопољ, Цариград или Истанбул, град на самој граници између Европе и Мале Азије, на оног ко га посети делује као машина за путовање кроз време, с обзиром да посетиоца води кроз историјске периоде од антике до данашњих дана. Кроз различите епохе у којима је овај град имао значајну улогу као политички, културно-историјски, религијски или административни центар, публику ће водити професор Светозар Бошков са одсека за историју Филозофског факултета у Новом Саду. На овом предавању посетиоци ће моћи да се упознају са најважнијим споменицима Истанбула – сведоцима историјских промена које је овај град претрпео кроз своју богату историју, и вечним симболима ове данас модерне метрополе, међу којима су Хиподром, Константинов стуб, Света Софија, Црква Хора, Топкапи палата, Плава џамија, Васељенска патријаршија и многи други.
17. август – Врт ГЛУРМ
Путописно предавање — Јерменија – живи сустрет са древном културом
Дарјуш Самии
Музејски саветник Музеја Војводине Дарјуш Самии ће кроз своје излагање повести публику на несвакидашње путовање у Јерменију. Ова земља је позната по својим прелепим пејзажима, кухињи, култури и историји. Јерменија је била прва држава која је званично прихватила хришћанство и у њој је могуће обићи неке од најстаријих цркава и манастира на свету. У главном граду Јеревану налази се јединствен музеј посвећен рукописним књигама из целог света, пијаца Вернисаж, Катедрала Св. Григорија Просветитеља, Плава џамија, као и споменици из периода Совјетског савеза, док је на ободу града сахрањен истакнути режисер Сергеј Параџанов.
24. август – Врт ГЛУРМ
Свечано затварање
Рок планета
Плесно вече са клубом „Фиеста“
Финалне вечери Лета на Тргу галерија чланови Плесног клуба „Фиеста“ из Новог Сада одржаће плесни час за публику, на тему једног од најутицајнијих музичких праваца ХХ века, који је из Америке освојио свет – рокенрола. Настао је педесетих година XX века и врло брзо постао популаран међу младима, успут потискујући друге плесове који су до тада владали. Од тог времена, рокенрол је носилац утицаја северноамеричке културе. Заразна, енергична музика, настајала упоредо са развојем електричних инструмената и појачала, изазвала је револуцију и на плесним подијумима. Публика ће имати прилике да се упозна са историјом и карактеристикама рокенрол културе, да ужива у плесном перформансу, као и да заигра заједно са плесачима.