
САВА ШУМАНОВИЋ И ЕВРОПСКИ РЕАЛИЗМИ ИЗМЕЂУ ДВА СВЕТСКА РАТА
Сликарски опус Саве Шумановића (1896 – 1942) готово у потпуности припада периоду између два светска рата. Његове поједине слике или читави циклуси показују директну укљученост у битне фазе развоја европског модернизма. Стварање целовите слике о Шумановићевим реализмима и њиховим релацијама са међународним уметничким токовима било је полазиште у реализацији изложбе у Спомен-збирци Павла Бељанског и Галерији Матице српске (24. септембар – 4. децембар), као и у Галерији слика „Сава Шумановић“ у Шиду (3. октобар – 4. децембар), обухватајући 102 Шумановићева дела.
24. септембaр – 4. децембар, 2022.
Поставка у Спомен-збирци Павла Бељанског је ретроспективног карактера и обухвата Шумановићево сликарство настало у периоду између 1919. и 1941. године. Публика ће бити у прилици да види 32 Шумановићева дела из јавних и приватних збирки Србије, затим музеја Ријеке, Загреба, Скопља, Онфлера и Ларошела у Француској. Шумановићево сликарство у Спомен-збирци приказује се у релацији са уметничким збивањима на европској, посебно париској уметничкој сцени, захваљујући бројним фотографијама и документима, у циљу контекстуализације настанка и развоја Шумановићевог уметничког концепта. Поједина остварења, попут „Турског купатила“ из Националне галерије Републике Северне Македоније у Скопљу и „Лучког агента“ Музеја модерне и сувремене умјетности из Ријеке, први пут се представљају новосадској публици, док се два Шумановићева дела истог назива „Купачице“ из француских музеја први пут излажу у Србији.
Поставка у Галерији Матице српске износи занимљиву музејску причу о претварању приватне у јавну колекцију. Седамнаест Шумановићевих дела насталих између 1921. и 1925. године, која се данас чувају у Галерији Матице српске и Националном музеју модерне умјетности у Загребу, део су првобитне, бројније и комплексније Дорићеве збирке. Настала у периоду након првог Шумановићевог боравка у Паризу, ова дела припадају комплексу европских реалистичких тенденција ʼповратка редуʼ на почетку треће деценије 20. века. Иако ограничена на један кратак период Шумановићевог опуса, Дорићева збирка пружа увид у изузетно значајан период сликаревих формативних година, без којег је немогуће целовито разумевање и представљање уметности Саве Шумановића.
Поставка у Галерији слика „Сава Шумановић“ у Шиду посвећена је циклусу „Шидијанки“, јединственом у савременим токовима европског сликарства. Ниједан сликар овог поднебља није створио тако упечатљив циклус као што је новореалистична и апстрактно-класична серија „Шидијанке“.
Изложбу у три музеја прати репрезентативан, богато илустрован каталог са текстовима истакнутих научних и музејских стручњака: проф. др Звонка Маковића, проф. др Лидије Мереник, проф. др Игора Борозана, др Ане Ереш, др Тијане Палковљевић Бугарски, мрс Софије Миленковић, Гордане Крстић Фај, мрс Тамаре Огњевић и мр Милане Квас.
Изложба у Спомен-збирци Павла Бељанског садржи и тактилни сегмент поставке за слепе и слабовиде, док ће пратећи програми у сва три галеријска простора обухватити предавања уз тумачења на знаковном језику, интерактивне радионице у галеријским просторима и на друштвеним мрежама за различите старосне групе, као и извођење позоришне представе „Боеми са Монпарнаса“ Театра младих „Мишоловка“ у Спомен-збирци и шидској Галерији.
Галерија ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића укључена је у пројекат изложбом која поставком фотографија, слика и видео материјала представља различите сегменте пројекта „ChoreoChroma” који обједињује програме две престонице културе у 2022. години – Новог Сада и Еша из Луксембурга. На тај начин, програмски се обједињује наступ три музејске институције на новосадском Тргу галерија, али се такође успоставља дијалог између различитих култура и реалистичких проседеа прве половине 20. и почетка 21. века.
Реализациjу изложбе омогућили су: Министарство културе и информисања Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама АП Војводине, Управа за културу Града Новог Сада, Општина Шид, Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе“, Француски институт у Србији – Огранак у Новом Саду, ДДОР осигурање.
Свечано отварање подржали су Туристичка организација града Новог Сада, ЈКП „Паркинг сервис“ Нови Сад, Сокаче, Мачков подрум, винарије Војновић, Шукац и Антонијевић. Медијски покровитељи изложбе су Радио-телевизија Србије, Радио-телевизија Војводине, Collor Media Communications.
Програм
Програм
Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата
Опис
Каталог-зборник
Аутори: Милана Квас, Звонко Маковић, Игор Борозан, Ана Ереш, Софија Миленковић, Гордана Крстић Фај, Тијана Палковљевић Бугарски, Тамара Огњевић, Лидија Мереник
Језик: српски (ћирилица), енглески, француски
Број страна: 320
Димензије: 27 x 22 cm
Година издања: 2022
Меко коричење