Subota, 11. decembar, 11 časova
Obeležavanje međunarodnog dana osoba s invaliditetom
Saradnja: Društvo tumača i prevodilaca za znakovni jezik iz Novog Sada
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom (3. decembar), u subotu 11. decembra u 11 časova, u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog biće organizovan obilazak stalne postavke za posetioce sa oštećenjem sluha. Događaj je osmišljen sa ciljem da se promoviše puno i ravnopravno učešće osoba sa invaliditetom u svakodnevnom životu. Posetioci će biti u prilici da uz pomoć „multimedijalne aplikacije“ samostalno upoznaju i istraže neka od najznačajnijih umetničkih ostvarenja iz kolekcije Pavla Beljanskog.
U želji da posetiocima sa stečenim ili urođenim nedostatkom čula pruži uvid u deo kolekcije Pavla Beljanskog, Spomen-zbirka je u saradnji sa Društvom tumača i prevodilaca za znakovni jezik iz Novog Sada, a uz podršku Fondacije „Evropska prestonica kulture“ (2019) i Gradske uprave za kulturu grada Novog Sada (2020/2021), realizovala poseban muzejski program za gluve i nagluve osobe u okviru višegodišnjeg projekta „Muzej za sve“.
U osnovi ideje je multimedijalna aplikacija – vodič kroz stalnu postavku – oblikovana prema jedinstvenom modelu i primenjena u nekoliko novosadskih muzeja: Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, Galeriji Matice srpske, Muzeju Vojvodine i Muzeju prisajedinjenja Vojvodine Kraljevini Srbiji, osmišljena i realizovana sa ciljem da se saznanja o umetničkim delima u novosadskim muzejima približe osobama sa oštećenjem sluha. Pored interaktivne aplikacije za vizuelnu prezentaciju muzeja, projektom su bile obuhvaćene i druge aktivnosti koje je mogla pratiti i ostala populacija: simultana stručna tumačenja, dečje radionice, brošura sa motivima na znakovnom jeziku, trening jednakosti i obuka za zaposlene.
Primeri dobre prakse i iskustva u okruženju, pre svih kolega iz Narodnog muzeja Zrenjanin, poslužili su kao polaznica za osmišljavanje platforme. Aplikacija sa integrisanim tekstualnim i video tumačenjima prvi put u Novom Sadu učinila je lako dostupnim više od 90 eksponata u četiri institucije, a korisnike je trebala da motiviše na samostalno istraživanje.
U 2020. godini postojeća platforma je nadograđena pričama o umetničkim delima iz kolekcije Pavla Beljanskog koje su publikovane u brošuri „Umetnost kao znak“ sa ciljem da se mlađim osobama sa oštećenjem sluha uz pomoć znakovnog jezika približe osnovni pojmovi iz sveta umetnosti.
Još jedna publikacija Spomen-zbirke namenjena deci „Prvi put u muzeju“ (2015), takođe je korišćena u ove svrhe. U saradnji sa Društvom tumača i prevodilaca za znakovni jezik iz Novog Sada uz podršku Gradske uprave Novog Sada ove godine je snimljen video klip prema ovom izdanju na znakovnom jeziku, u kome mlada saradnica Alisija tumači osnovna pravila ponašanja unutar muzejskih postavki.
Celokupan projekat „Muzej za sve“ je zamišljen s idejom popularizacije muzeja kod osoba s ivaliditetom, ali i širenja svesti unutar muzejskih struktura o potrebi prilagođavanja muzejskih prostora i programa netipičnoj publici.