Субота, 11. децембар, 11 часова
Обележавање међународног дана особа с инвалидитетом
Сарадња: Друштво тумача и преводилаца за знаковни језик из Новог Сада
Поводом обележавања Међународног дана особа са инвалидитетом (3. децембар), у суботу 11. децембра у 11 часова, у Спомен-збирци Павла Бељанског биће организован обилазак сталне поставке за посетиоце са оштећењем слухa. Догађај је осмишљен са циљем да се промовише пуно и равноправно учешће особа са инвалидитетом у свакодневном животу. Посетиоци ће бити у прилици да уз помоћ „мултимедијалне апликације“ самостално упознају и истраже нека од најзначајнијих уметничких остварења из колекције Павла Бељанског.
У жељи да посетиоцима са стеченим или урођеним недостатком чула пружи увид у део колекције Павла Бељанског, Спомен-збирка је у сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца за знаковни језик из Новог Сада, а уз подршку Фондације „Европска престоница културе“ (2019) и Градске управе за културу града Новог Сада (2020/2021), реализовала посебан музејски програм за глуве и наглуве особе у оквиру вишегодишњег пројекта „Музеј за све“.
У основи идеје је мултимедијална апликација – водич кроз сталну поставку – обликована према јединственом моделу и примењена у неколико новосадских музеја: Спомен-збирци Павла Бељанског, Галерији Матице српске, Музеју Војводине и Музеју присаједињења Војводине Краљевини Србији, осмишљена и реализована са циљем да се сазнања о уметничким делима у новосадским музејима приближе особама са оштећењем слухa. Поред интерактивне апликације за визуелну презентацију музеја, пројектом су биле обухваћене и друге активности које је могла пратити и остала популација: симултана стручна тумачења, дечје радионице, брошура са мотивима на знаковном језику, тренинг једнакости и обука за запослене.
Примери добре праксе и искуства у окружењу, пре свих колега из Народног музеја Зрењанин, послужили су као полазница за осмишљавање платформе. Апликација са интегрисаним текстуалним и видео тумачењима први пут у Новом Саду учинила је лако доступним више од 90 експоната у четири институције, а кориснике је требала да мотивише на самостално истраживање.
У 2020. години постојећа платформа је надограђена причама о уметничким делима из колекције Павла Бељанског које су публиковане у брошури „Уметност као знак“ са циљем да се млађим особама са оштећењем слуха уз помоћ знаковног језика приближе основни појмови из света уметности.
Још једна публикација Спомен-збирке намењена деци „Први пут у музеју“ (2015), такође је коришћена у ове сврхе. У сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца за знаковни језик из Новог Сада уз подршку Градске управе Новог Сада ове године је снимљен видео клип према овом издању на знаковном језику, у коме млада сарадница Алисија тумачи основна правила понашања унутар музејских поставки.
Целокупан пројекат „Музеј за све“ је замишљен с идејом популаризације музеја код особа с ивалидитетом, али и ширења свести унутар музејских структура о потреби прилагођавања музејских простора и програма нетипичној публици.