од 22. до 24. новембра 2024. године
Милица Орловић Чобанов, Спомен-збирка Павла Бељанског
Сараднице:
Татјана Љубојевић, Музеј Војводине и Јелена Бобић, Галерија Матице српске
Фестивал музејског театра и филма, биће одржан од 22. до 24. новембра 2024. године на три локације у Новом Саду. Након пилот пројекта Фестивала, одржаног прошле године у Спомен-збирци Павла Бељанског, концепт Фестивала је 2024. године проширен: обухвата музејске представе и филмове настале у продукцијама Спомен-збирке Павла Бељанског, Музеја Војводине и Галерије Матице српске.
Програм Фестивала је у знаку најновијих музејских остварења инспирисаних важним догађајима и историјским личностима, као и уметницима заступљеним у колекцијама три угледне установе културе Новог Сада, како би се широј јавности приказали резултати постигнути у овој области педагошког рада. Овогодишњим програмом представљамо искуства у раду три музеја са циљем да се у наредним годинама Фестивал прошири на друге институције и постане значајан вид сагледавања и промоције различитих могућности примене драмског и филмског медија у савременој музеологији. Унапређењем сарадње између установа културе, образовних институција, удружења и грађана подстиче се квалитет програма и приступачност културном наслеђу, имајући уједно и снажан едукативни потенцијал.
Петак 22. новембар у 17 часова
Свечани салон ГМС
Разговор о филму: филм у Галерији, Галерија о филму
У жељи да се обогати комуникција са различитом музејском публиком, претходних неколико година у Галерији Матице српске појавила се потреба за изражавањем кроз још један уметнички медиј – филм. Снимајући и презентујући филмове о изложбама и програмима, уметничким делима и њиховим ауторима, публици се пружа јединстевени увид у музејску колекцију и могућност да чује приче које сама изложба не може увек да исприча.
Управо о овим и многим другим аспектима музејског филма говориће др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске, др Данило Вуксановић, заменик управника, као и сарадници који су учествовали у стварању филмова.
Субота 23. новембар од 10 до 18 часова
Дан музејског филма посвећен деци
С обзиром да је субота у Галерији Матице српске посвећена деци и младима, током другог дана Фестивала пуштаће се филм о едукативним програмима Галерије Матице српске 20 година одрастања уз уметност, као и филм ученика ОШ „Јован Поповић“ Чика Јови за 190. рођендан.
Недеља 24. новембар од 10 до 18 часова
Дан музејског филма о уметницима и изложбама
Трећег и последњег дана Фестивала, биће представљени филмови који су настали у оквиру неколико изложби: Урош Предић. Живот посвећен лепоти и уметности, Живот, сан, смрт. Европски оквири српског симболизма, Колекција слика Јованке Броз, Паја Јовановић и Густав Климт. Једна епоха, два уметника, три музеја и Поморишац. Васа Поморишац. Такође ће бити представљени кратки видео материјали о уметничким делима настали у оквиру галеријске рубрике У фокусу.
Субота, 23. новембар, 17 и 19 часова
Театар младих „Мишоловка“, Нови Сад
„Цуца и Богдан. Неизречено.“
Представа „Цуца и Богдан. Неизречено.“ бави се познанством и односом двоје уметника, који су приказани кроз неколико догађаја из њиховог живота. Сусрет у Паризу и пријатељство које тамо остварују, а које се наставља након повратка у земљу, бива прекинуто у вртлогу Другог светског рата. У представи, која је умногоме документарног карактера, сцене се сливају у једну која се није десила у реалном животу. Истражујући најинтимнију преписку уметника, глумци суптилно проничу у њихове карактере и емоције и тиме стварајући измаштају догађај који се није догодио, сцену опраштања смештену у 2024. годину.
У представи играју:
Василије Зечевић, Емилија Васовић, Перо Блажић, Милица Ђуровић, Марко Тривић, Михајло Гуцуња, Марко Глишић, Васил Јовић и Петра Протић.
Драматизација, драмско-педагошки рад и режија:
мср Ибро Сакић, Театар младих „Мишоловка“, Нови Сад
Недеља 24. новембар од 11 до 16 часова
Друштво тумача и преводилаца за знаковни језик, Нови Сад
Театар на знаковном језику
У духу музејског театра, трећег дана Фестивала биће прикажан снимак представе „Боеми са Монпарнаса“ настао у сарадњи са Друштвом тумача и преводилаца за знаковни језик. Представа је премијерно изведена 2022. године као део пројекта „Музеј младих“ у оквиру пратећег програма изложбе „Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата“ у сарадњи са Театром младих „Мишоловка“. Специјално извођење представе „Боеми са Монпарнаса“ под називом „Театар на знаковном језику“ доступно је и online на сајту Друштва тумача и преводилаца за знаковни језик у циљу сензуализације музејских програма за особе са оштећењем слуха.
Театрић Музеја Војводине
Театрић Музеја Војводине чине кратки едукативни луткарски игрокази, инспирисани предметима и причама из Музеја Војводине, који служе као увод у обилазак једног дела музејске изложбе. Програм је намењен деци узраста од четири до десет година.
Недеља 24. новембар, 13 часова
„Ау, што је лепа млада!“
Сви причају, шушка цело село, на вашару су се упознали Васа и Јуца. Од тада не престају да мисле једно на друго. Приметио је то и проводаџија Станоје и одлучио је да им помогне. Кроз љубавну причу деца ће упознати нове појмове који се односе на етнолошки део сталне поставке Музеја Војводине.
Недеља 24. новембар, 16.30 часова
„Кад је Зеленко срео Ајшу“
„Хеј, ко си ти? Да ли ме чујеш? Теби говорим.“ – „Чујем те. Ја сам камила, зовем се Ајша. Ко си ти?“ – „Ја сам Зеленко, коњ из старе племићке лозе коња…“
Ово је прича о почетку једног неочекиваног пријатељства у току велике битке, а после које ће деца, на сталној поставци Музеја Војводине, сазнати нешто више о овом историјском периоду.