17–18. jun 2023.
Povodom obeležavanja rođenja diplomate i kolekcionara Pavla Beljanskog (19. jun 1892 – 14. jul 1965), u okviru manifestacije Dani Pavla Beljanskog u Gospođincima, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog pripremila je raznovrstan program. Kroz različite aktivnosti šira javnost biće u mogućnosti da upotpuni saznanja o životu darodavca Pavla Beljanskog, ali i umetnika iz njegove kolekcije. Kao centralni program manifestacije, ove godine osmišljena je postavka zasnovana na izložbi Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog, koja sagledava stvaralaštvo 17 umetnika akademika iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.
Dani Pavla Beljanskog u Gospođincima, održavaju se u mestu u kojem su živeli preci Pavla Beljanskog i generacijama bili sveštenici u pravoslavnoj Crkvi Sv. arhiđakona Stefana. U nameri da sačuva trajno sećanje na njih i ostale članove porodice, Beljanski je u porti crkve u Gospođincima izgradio porodičnu grobnicu i ovom hramu poklonio slavsku ikonu porodice Beljanski, Kamenovanje Svetog arhiđakona Stefana, rad slikara Aksentija Marodića. Manifestacija se realicuje uz podršku Mesne zajednice Gospođinci, Turističke organizacije Žabalj, kao i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama APV.
Program
Subota, 17. jun, 17.00 časova
Svečano otvaranje izložbe Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog
Povodom obeležavanja rođenja diplomate i kolekcionara Pavla Beljanskog (19. jun 1892 – 14. jul 1965), u okviru manifestacije Dani Pavla Beljanskog u Gospođincima, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog osmislila je postavku koja se zasniva na izložbi Umetnici, akademici iz kolekcije Pavla Beljanskog, prvi put prikazanoj 2017. godine u Domu Vojske Srbije u Beogradu. Izložba u Gospođincima nudi mogućnost sagledavanja stvaralaštva umetnika akademika, na nov način, sa akcentom na njihovoj ulozi u godinama formiranja Galerije SANU i kolekcije Pavla Beljanskog. Kroz dokumentarne panoe prikazani su uspesi i radovi ovih znamenitih ličnosti, većinom bliskih prijatelja Pavla Beljanskog, među kojima se izdvajaju Nedeljko Gvozdenović, Petar Lubarda, Milo Milunović, Sreten Stojanović, Marino Tartalja i Milan Konjović. Njihovi umetnički angažani obeležili su nacionalnu umetnost od kraja Prvog svetskog rata i tokom narednih pola veka, a odjeci ovog stvaralaštva i dalje traju. Značajan broj umetnika učestvovao je u osnivanju umetničkih akademija, objavljivanju likovnih kritika, bavljenju književnim radom uz neprekidno prisustvo na našoj i svetskoj likovnoj sceni.
Izbor umetničkih dela, dokumenata, članaka iz novina, fotografija prikupljenih u arhivima Galerije SANU i Spomen-zbirke, omogućavaju da se istaknu različite generacijske veze umetnika i ukaže na značaj njihovog delovanja na jugoslovenskoj i međunarodnoj likovnoj sceni.
Subota, 17. jun, 18.00 časova
Muzejska predstava „Boemi sa Monparnasa“
Projekat Muzej mladih Spomen-zbirke Pavla Beljanskog
u izvođenju Teatra mladih „Mišolovka“, Novi Sad
Povodom izložbe „Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata“, koju su realizovale Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Galerija Matice srpske u Kulturnom centru Srbije u Parizu, u okviru manifestacije Dani Pavla Beljanskog u Gospođincima biće odigrana predstava „Boemi sa Monparnasa“. Predstava se zasniva na konkretnim situacijama iz života slikara Save Šumanovića u Parizu, njegovo poznanstvo sa čuvenim umetnicima Pariske škole (Kisling, Fužita, Deren, Pjer Krog) i modelima koji su im pozirali, poput čuvene Kiki od Monparnasa. Kroz dramski proces predstavljen je duh ondašnjeg Pariza – mogući susreti, situacije i događaji koje ne nalazimo u zvaničnim biografijama umetnika.
Nedelja, 18. jun
Kreativne aktivnosti radionice biće usmerene na proučavanje posebne vrste umetnosti – stripa – putem koga najmlađi mogu da upoznaju detalje iz života darodavca Pavla Beljanskog ali i da osmisle sopstvenu priču o doživljajima i ličnosti kolekcionara, njegovom sakupljanju i darivanju umetničke zbirke.