Subota, 9. april 2022, 16–18 časova
Nakon nedelju dana intenzivnih priprema s luksemburškim koreografima Đovanijem Zazerom i Rianon Morgan, te slikarkom Šantal Make, mladi novosadski plesači će u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog, 9. aprila 2022. između 16 i 18 časova, biti glavni nosioci programa projekta ChoreoChroma, koji se ostvaruje u okviru programskog luka „Budućnost Evrope“, Novi Sad 2022 – Evropska prestonica kulture.
Najpre će u 16 časova započeti radionica sa publikom Beyond Expression, na kojoj će u realizaciji zadataka mladi biti medijatori između članova međunarodnog umetničkog tima i zainteresovanih građana. Od 17 časova uslediće work-in-progress performans inspirisan umetničkim delima iz kolekcije Pavla Beljanskog koji donosi rezultate rada sa profesionalcima. Svi zainteresovani građani su pozvani da se uključe u radionicu i podrže mlade plesače.
Svi zainteresovani mogu da popune sledeću onlajn formu: https://forms.gle/8AdaA4bwHtcjwZWJ9
Aktivnostima 9. aprila biće predstavljeni edukativni aspekti projekta ChoreoChroma koji je razvijen kroz partnersku saradnju Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, plesnog udruženja „Lukoda“ iz Luksemburga i Fondacije „Bewegend Beeld“ iz Roterdama, a idejno je nastao kroz program „Tandem Capitals of Culture“ i povezivanje dve Evropske prestonice kulture: Novi Sad i Eš (Luksemburg).
Spajajući kreativnost i mladost, a crpeći inspiraciju iz kulturnog nasleđa, projekat uz edukativne aspekte obuhvata i umetničko istraživanje internacionalne grupe stvaralaca različitih medija (ples, slikarstvo, muzika, video, fotografija) i profesionalaca u kulturi. Rezultat ovog istraživačkog procesa biće prezentovan u okviru programa Evropske prestonice kulture Eš sir Alzet (Luksemburg) u julu 2022. kroz performans inspirisan slikom Save Šumanovića Doručak na travi iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. Tokom edukativnih aktivnosti u aprilu u Novom Sadu, započeće i idejne pripreme za performans kojim će mladi plesači u Novom Sadu 24. septembra 2022. godine učestvovati u programu otvaranja izložbe Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata.