Лето на Тргу галерија 2025.
26. јун – 28. август
Манифестација Лето на Тргу галерија 2025. доноси још једну сезону културног богатства, инспирације и сусрета са уметношћу, овога пута под тематским окриљем „Врело уметничко лето“. У фокусу овогодишњег програма су културе Шпаније и Јужне Америке – простори снажне емоције, богате историје и раскошног уметничког израза. Током јуна, јула и августа, Трг галерија постаће живописна позорница која ће нас водити на путовање преко Атлантика, од Мадрида и Барселоне, преко Бразила, све до Колумбије.
Програм ове године обухвата разноврсне садржаје за све генерације и свачија интересовања. Љубитељи музике уживаће у музичким вечерима уз наступе новосадских уметника. Филмски део доноси избор савремених и класичних филмова из шпанске и латиноамеричке продукције, који ће бити приказани на отвореном, у амбијенту који подсећа на летње биоскопе Медитерана и Латинске Америке. За оне који воле интеракцију и учење, ту су квизови знања, као и путописна предавања и разговори са предавачима који ће приближити културу, уметност и свакодневицу ових региона. Преко звука, слике и речи, „Врело уметничко лето“ спаја континенте и отвара нове видике.
Као и сваке године, Трг галерија биће срце лета у граду – место сусрета, дијалога и уживања у култури. Уз богат програм, топлу атмосферу и креативну енергију, позивамо све љубитеље уметности и знатижељне духове да буду део овог јединственог културног доживљаја.
У оквиру манифестације, публика ће имати прилику да погледа две изложбе инспирисане Шпанијом – Прадо на отвореном на Тргу галерија и Атељеи уметника у изложбеним салама Галерије Матице српске, као и Југословенска уметност у Сао Паулу у Галерији ликовне уметности поклон збирци Рајка Мамузића.
Манифестацију Лето на Тргу галерија 2025. већ више од деценије традиционално реализују Галерија Матице српске, Спомен-збирка Павла Бељанског и Галерија ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића у вртовима музеја, на Тргу галерија и у Парку скулптура.
Посетите програме манифестације сваког четвртка у 21.00 сат од 26. јуна до 28. августа. Улаз на све програме је бесплатан.
Реализацију манифестације Лето на Тргу галерија 2025. омогућили су Амбасада Краљевине Шпаније, Министарство културе Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницима и Управа за културу Града Новог Сада.
ПРОГРАМ
26. јун у 21.00 сат
Концерт шпанске музике
Александар Дујин Оркестра
Клавијатуриста, композитор и аранжер Александар Дујин, иза којег стоји вишедеценијска каријера, познато је и цењено име како у музичким круговима Новог Сада и Србије, тако и међу колегама музичарима из бивше Југославије. Оркестар Александра Дујина ће током вечери свечаног отварања манифестације Лето на Тргу галерија 2025. и изложбе Прадо на отвореном извести најпознатије композиције из Шпаније и са шпанског говорног подручја и на тај начин увести публику у овогодишњу тему манифестације.
3. јул у 21.00 сат
Квиз QUIZPAÑA
мср Бранимир Арсић
Екипни квиз у облику популарних „паб квизова“ на ком ће такмичари моћи да покажу своје знање о филму, музици, спорту, историји, култури и уметности Шпаније. Искусни водитељ квизова мср Бранимир Арсић припремиће питања у неколико различитих категорија, а најуспешнију екипу очекују вредни поклони. Покажите своје знање и научите нешто ново о овој медитеранској држави која привлачи велики број туриста!
10. јул у 21.00 сат
Предавање Златни век шпанског сликарства:
Ел Греко, Дијего Веласкез, Франсиско Гоја
Милица Милошевић, мср Горан Вујков и мср Јована Симић
Врхунац сликарства у Шпанији често се назива „шпанско златно доба“ које обухвата период од средине 16. до средине 17. века. Овај период обележили су сликари Ел Греко и Дијего Веласкез, а овом двојцу најпознатијих уметника касније се придружује још један значајни сликар Франсиско Гоја. Музејски едукатори Милица Милошевић, мср Горан Вујков и мср Јована Симић публику ће упознати са животима и стваралаштвом тројице уметника, и представиће развој шпанског сликарства у периоду од маниризма до романтизма.
17. јул у 21.00 сат
Филмско вече
Салвадор Дали: У потрази за бесмртношћу
Салвадор Дали: У потрази за бесмртношћу је документарни филм из 2018. године који прати живот, дело и унутрашњи свет славног шпанског уметника. Кроз архивске снимке, фотографије и нарацију, филм приказује Далијев уметнички развој, његову везу са Галом и опсесију вечним животом. Посебан акценат стављен је на стварање Teatro-Museo Dalí у Фигерасу, који је Дали сам осмислио као своје уметничко дело. Филм осветљава његову вишеслојну личност – између генија, перформера и провокатора. Ово је визуелно богат портрет уметника који је живео да би оставио траг ван времена.
24. јул у 21.00 сат
Предавање Сардана са Гаудијем у Барселони
Доц. др Милан Просен, историчар уметности
Антонио Гауди је више од архитекте и генијалног ствараоца, он је национални херој Каталоније, постао је боја и форма каталонског бића, можда најсликовитији одраз веселог националног плеса Сардане, који се кроз његова дела као живахно коло испреда по Барселони. Препуштен Гаудијевој неспутаној машти испричаној хиљадама комадића разнобојних сјајних плочица, понет ритмом таласастих органских форми које нигде пре тога није срео, али су му блиске, посетилац Барселоне осећа опчињеност овим чудима, јер је у њих уткана радост живота, као бајковита песма. Ове и друге слике Гаудијеве Барселоне за публику Лета на Тргу галерија оживеће др Милан Просен, доцент на Факултету примењених уметности Универзитета уметности у Београду и један од добитника Награде Спомен-збирке Павла Бељанског.
31. јул у 21.00 сат
Концерт
Lazar Novkov & Frame Orchestra
Лето на Тргу галерија употпуниће акустични састав који је 2010. године оформио Лазар Новков, инструменталиста и композитор. Њиховим музичким опусом доминира „world music“, али и кабаре, постмодерна, „crossover“, „postjazz“, те сродни жанровски оквири. Захваљујући богатом извођачком искуству и специфичном музичком изразу, Frame Orchestra је наступао на разноврсним фестивалима и културним манифестацијама у Новом Саду, Нишу и другим градовима Србије, али је освајао и публику у Улму, Бечу, Загребу, Бриселу, Толмину и другим Европским културним центрима. Frame Orchestra су: Лазар Новков – композитор, хармоника; Владимир Ћуковић – виолина; Синиша Мазалица – контрабас; Ненад Патковић – акустична гитара; Иштван Чик – бубњеви, перкусије.
7. август у 21.00 сат
Путопис Андалузија – душа Шпаније
Слађана Велендечић
Шпанија – земља богате културе, страствене музике, ватреног фламенка, кориде, тапаса и темпераментних људи – често се посматра кроз призму препознатљивих стереотипа. Ипак, права Шпанија је много сложенија, састављена од различитих традиција, језика и обичаја који се мењају од регије до регије. Међутим, у Андалузији су сабрани многи од тих архетипских симбола које везујемо за шпански идентитет и зато се често каже да Андалузија није само регија, већ срце и душа Шпаније. Наша гошћа Слађана Велендечић, музеалка и заљубљеница у путовања, верује да сви који су посетили југ Шпаније разумеју речи великог песника Федерика Гарсије Лорке: „Андалузија није место које посетите. То је место које остаје с вама заувек.“
14. август у 21.00 сат
Путопис Колумбија – Елдорадо XXI века
Др Бојана Ковачевић Петровић, професорка на Катедри за хиспанистику Универзитета у Новом Саду
Путописном причом о два сасвим различита града, Медељину и Картахени, др Бојана Ковачевић Петровић представиће два лица Колумбије, земље која чува сећања на своју прехиспанску прошлост, кроз више од стотину аутохтоних заједница које говоре 64 различита језика. Предавање ће указати на колонијално доба током којег је основана већина тамошњих градова, и на мрачно време криминала и трговине дрогом, које је ова земља претрпела у сопственој историји. Град вечног пролећа, Медељин, публика ће упознати кроз скулптуре и слике Фернанда Ботера, Комуну 13 и библиотечко благо града, а врелу Картахену кроз представљање једног драгоценог дела живота Габријела Гарсије Маркеса, Карипско море и рукотворине домородачких народа, исконских твораца ове живописне државе – данас окренуте савременом свету, образовању, култури и уметности.
21. август у 21.00 сат
Концерт бенда Герецки
Герецки је алт-рок бенд из Новог Сада, чија је музика прожета звуцима из прошлости, махом из седамдесетих година, са елементима ублажене психоделије и камерног попа, које музичари дочаравају у савременом аранжману. Тренутно су пред издавањем другог албума, док њихов први албум слушалачкој публици пружа угођај посвећеног и надахнутог рокенрола. Поред свог уобичајеног репертоара, за ову прилику одсвираће и сегмент посвећен великом шпанском гитаристи Паку Де Лусији. Бенд чине Димитрије Јаковљевић – електрична гитара, клавијатуре, главни вокал; Ненад Патковић – електрична гитара и пратећи вокал; Марко Мојовић – електрични бас и пратећи вокал; Никола Вучетић – бубњеви, перкусије и пратећи вокал.
28. август у 21.00 сат
Вече бразилског документарног филма
Вик Муниз – Waste Land (2010)
Радња документарног филма Waste Land, код нас преведеног као Земља смећа, прати настанак једног уметничког циклуса и изложбе можда најинтересантнијег савременог јужноамеричког ликовног уметника, Вика Муниза (Сао Пауло, 1961). Већ познат по својим неконвенционалним сликарским техникама (шећер, остаци хране, сируп од чоколаде, прашина, играчке, конфете), за потребе новог дела уметник одлази на највећу депонију на свету Jardim Gramacho (околина Буено Ајреса), не би ли реализовао слике од отпада. Тамо ће открити људе (такозвани Catadores) који свакодневно претурају по смећу у потрази за рециклажним материјалом за продају, и који ће постати саставни део овог уметничког рада, али и сама његова суштина. Због дирљивих, интензивних међуљудских односа који се развијају током трогодишњег заједничког рада, дело ће попримити један шири хумани аспект. Филм је снимљен 2010. године у британско-бразилској копродукцији, а режирала га је Луси Вокер.