CHOREOCHROMA
16. септембар – 30. октобар
Међународни пројекат ChoreoChroma, након радионица и перформанса организованих у оквиру програмског лука „Будућност Европе“ новосадске европске престонице културе и уметничког перформанса у Еш сир Алзету (Луксембург), улази у завршну фазу. Партнери на пројекту су Спомен-збирка Павла Бељанског, Плесно удружење „Lucoda“ (Луксембург) и Фондација „Bewegend Beeld“ (Ротердам).
16–24. септембар
Као део програма отварања изложбе Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата биће изведен перформанс младих новосадских плесача, осмишљен од стране уметничког тима Плесног удружења „Lucoda“ из Луксембурга (кореографи Ђовани Зазера и Рианон Морган, сликарка Шантал Маке), док ће, истовремено, на Тргу галерија бити приказане фотографије Гвида Бошуе из Ротердама, које на уметничко-документаран начин прате реализацију различитих процеса рада на пројекту.
Полазиште за септембарски плесни перформанс на Тргу галерија који ће започети у 20:22 часова су одабране слике Саве Шумановића, чиме се промовишу идеје уметничке размене презентоване у априлу, када су млади плесачи истраживали дела из колекције Павла Бељанског. Музичку подлогу пружиће оригинално дело композитора Љубомира Николића, настало за потребе уметничког перформанса у Еш сир Алзету.
24. септембар – 30. октобар
Галеријa ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића
24. септембар – 30. октобар
среда–недеља, од 9 до 17 часова
Као део програма пројекта Сава Шумановић и европски реализми између два светска рата у Галерији ликовне уметности поклон збирци Рајка Мамузића биће приказана изложба посвећена пројекту ChoreoChroma. У оквиру поставке публика ће уз видео снимак професионалног перформанса ChoreoChroma инспирисаног сликом Доручак на трави Саве Шумановића у продукцији плесног удружења „Lucoda“ бити у прилици да види портрете младих плесача које је насликала Шантал Маке, као и фотографије Гвида Бошуе инспирисане радом на пројекту.
25. септембaр
Бранч са уметницима
11–13 часова
Последњег дана боравка уметника у Новом Саду организоваће се Бранч са уметницима – својеврсна трибина у виду разговора са уметничким тимом окупљеним у оквиру пројекта ChoreoChroma.
Уметнички тим:
Кореографи: Ђовани Зазера и Рианон Морган
Сликарка: Шантал Маке
Композитор: Љубомир Николић
Фотограф: Гвидо Бошуа
Координатор младих плесача:
Иста Степанов
Млади плесачи: Миленица Јовић, Даница Коларов, Софија Козарић, Леона Иришкић, Маша Слијепчевић, Миа Војновић (Исидора Субић, Ума Зубан)
Организација и продукција
Тим Спомен-збирке Павла Бељанског
Владимир Савић, Нађа Вукореп, Александра Татић
За Плесно удружење „Lucoda“:
Менаџмент продукције: Александр Витале и Лин Тран
Менаџер комуникације: Патриша Скиоти
19. новембар 2022, 15–16 часова
Место: Ротердам, HBS – studio of Gârden
У организацији холандске Фондације „Bewegend Beeld“, партнера на пројекту ChoreoChroma, у Ротердаму ће се у оквиру фестивала „HBS fest 2022 – co creation is key!“ одржати финални, евалуативни део пројекта.
На својеврсном јавном округлом столу представници партнерских организација – Спомен-збирке Павла Бељанског, „LUCODA“, Плесног удружења Луксембурга и Фондације „Bewegend Beeld“ – поделиће са публиком резултате пројекта, али и искуство заједничког ангажмана у пројекту у европским оквирима. Разговор ће модерирати Алберт Меијер, а публика је позвана да активно учествује. За оне који нису у могућности да присуствују лично биће организован пренос уживо са могућношћу коментарисања.
Уз разговор у оквиру фестивала биће организована и изложба фотографија Гвида Бошуе, приказан документарни филм о пројекту, али и промовисано ново музичко остварење настало кроз сарадњу композитора Љубомира Николића, сликарке Шантал Маке и „DoelenEnsemble“.
Пројекат „ChoreoChroma“ подржали су Фондација „ Нови Сад –Европска престоница културе“, Европска престонице културе –Еш-сир-Алзет 2022, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, „Trois C L“ и „Fond Culturel National“.